Žilvinas Landzbergas. Maldos dūmas

Renginio laikas: 2022 02 04–2022 03 06
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerija (K. Donelaičio g. 16, 44213 Kaunas)


2022 m. vasario 4 d. (penktadienį), 17 val. galerija „Meno parkas“ Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) pristato menininko Žilvino Landzbergo parodą „Maldos dūmas“.

Parodos idėja kilo su autoriumi diskutuojant apie santykį tarp menininko ir kultūros, bei meno institucijų – muziejų, meno centrų ar galerijų. Tiksliau, apie kūrinių, susiejančių autorių su šiomis organizacijomis, likimą. Kas galėtų ir ar turėtų būti atsakingas už jų ateitį – užtikrinti išlikimą, įamžinimą ir matomumą?

33-ojoje San Paulo bienalėje vienintelį kartą parodyta Žilvino Landzbergo „Paslėpta Saulė“ (2018 m.) – stambaus masto erdvinė instaliacija, sukurta specialiai Claudia Fontes kuruotai bienalės grupinei parodai „O pássaro lento“ („Lėtas paukštis“). Tik iš fotodokumentacijų pažįstamas kūrinys – įspūdingas, įtraukiantis – lyg piešinys erdvėje išsiplėtęs taip, kad virsta architektūra, po kurią klajoja smalsaujantys žiūrovai, pro langus besiveržiant nelietuviškai tropinei žalumai.

Šis, kaip ir daugelis panašaus likimo kūrinių, pareikalavę milžiniškų tiek menininko, tiek institucijos jėgų, pastangų, laiko ir finansavimo, vėliau tykiai grimzta užmarštin nešildomame sandėlyje. Parodytas vienintelį kartą, kūrinys tampa panašesniu į įvykį, nuvertinant materialią jo formą. Be perspektyvos ar su? Šiuomkart – prikelti Žilvino „Paslėptą saulę“, pristatyti naujus menininko kūrinius (objektus, instaliacijas) – parodos atspirties taškas, paliekant idėjos vystymą menininkui, nekantraudami sulaukti išsakytos autoriaus pozicijos ir pareiškimo.

 

Žilvinas Landzbergas gimė 1979 m., Kaune. 2004-aisiais baigė Vilniaus dailės akademiją. 2005-2007 studijavo nepriklausomame menininkų institute De Ateliers Amsterdame. Nuo 2003 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. 2017-aisiais atstovavo Lietuvai 57-ojoje Venecijos bienalėje. 2018 m. dalyvavo San Paulo ir Rygos bienalėse. 2011-2013 vadovavo meno projektų erdvei „Malonioji 6“. 2008-aisiais apdovanotas pagrindiniu modernaus ir šiuolaikinio meno leidyklos „Thieme Art" prizu. Nuo 2018 m. menininkas bendradarbiauja su galerija „Meno parkas“.

 

Paroda yra dalis projekto „Galerijai „Meno parkas“ – 25“. Parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Parodos partneris: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus