ArtVilnius'21

Galerija „Meno parkas“ meno mugėje ArtVilnius‘21 pristaė penkis autorius, kurie tarpusavyje siejasi konceptualiais meniniais tyrinėjimais. Galerijos stende eksponuoti Agnės Jonkutės, Žilvino Landzbergo, Eglės Ulčickaitės ir Arvydo Žalpio kūriniai, o Dalios Truskaitės instaliacija „Nepasakyti“ pristatyta „ArtVilniaus“ mugės projekte „Takas“.

Kolekcijos atspirties tašku tapo organizatorių pasiūlyta popieriaus tema – migruojanti iš formos į turinį – tai gali būti ir kūrybos objektas, ir mėgiama darbo priemonė ar tyrinėjama medžiaga. Pristatyti kūriniai – minimalistiški, kalbantys apie trapumą ar patys trapūs, su laiko įspaudu ir pasiduodantys jo tėkmei.

Ekspoziciją vizualiai ir tematiškai apibendrino didelio formato (253 × 332 cm) Eglės Ulčickaitės tapybos darbas „33 butas“ – iš jo į žiūrovą žvelgia blykštančios tarsi atsiminimai klasikinių meno kūrinių reprodukcijos, iškirptos ir, tikriausiai, ilgus metus rikiuotos ant spintos durų numanomo buto gyventojo.

Menininkei Agnei Jonkutei įdomu „pasmerkti“ daiktus, užsibūti laiko tėkmėje, pasinaudoti fizikinėmis medžiagos savybėmis, šviesos poveikiu. Miminalistiška ne tik kūrinio forma, bet ir autorės įsikišimas į atsiradimo procesą – kūriniai nutinka, „įsirašo“ patys. Pasaulio ir autorės dialogas yra lygiavertis, vyksta nuolatinė tvaraus santykio paieška – leisti būti.

Mugėje pristatyti Žilvino Landzbergo piešiniai – intuityvūs, realybė juose ne kopijuojama, bet kuriama, konstruojama iš pasąmoninių archetipų. Piešinio mintis neretai ištrūksta iš formato ir išsiskleidžia į formą erdvėje ar instaliaciją.

Ketvirtas menininkas – Arvydas Žalpys kuria instaliacijas, objektus ir videokūrinius, dažniausiai jie – konceptualūs ir minimalistiški. ArtVilniuje pristatytuose kūriniuose standartiniai A4 lapai sulankstyti vienodu būdu tampa moduliu, iš kurių atkuriamos įprastų buities daiktų formos – kėdė, rojalis, parko suolas.

Projekte „Takas“ pristatyta menininkės Dalios Truskaitės instaliacija „Nepasakyti“, kurios sėkminga premjera įvyko 2017-aisiais galerijoje „Meno parkas“. Kūrinys yra labiau ne apie sakymą, minties transliavimą, o apie pojūčius, jausenas: „Kurdama jį rėmiausi tuo, ką įsivaizdavau esant universaliu – pojūtiminėmis patirtimis. Tikėjausi, kad jis bus „nuskaitomas“ ne proto „įrankiais“ ir jų sukurto žinių bagažo pagalba, o atpažįstant, „prisimenant“ su vaizdu asocijuojančias būsenas. Tas ribinis momentas, akimirka tarp „dar, dar ne“ ir „jau“, tarsi sustabdomas, ištęsiamas, duodant laiko įsižiūrėti.“ – D. Truskaitė.

 

Mugės atidarymo dieną vertinimo komisija, kuriai vadovavo nepriklausoma kuratorė, menininkė ir rašytoja, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė, išrinko 7 geriausias mugės galerijas, geriausią parodos jaunąją menininkę, geriausią menininką bei geriausius skulptūrų ir instaliacijų autorius.

Tarp septynių geriausių galerijų pateko ir galerija „Meno parkas“ įvertinta už paveikią kūrinių tarpusavio komunikaciją ir ekspozicijos kultūrą.

Dalios Truskaitės projektas „Nepasakyti“ pelnė geriausios „ArtVilnius’21“ instaliacijos apdovanojimą.