Eva Vēvere ir Židrija Janušaitė. Prieglobstis, šventykla, monumentas

Parodos laikas: 2024 07 17–2024 08 11
Atidarymas: Liepos 17 d., 18:00
Galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, 44279 Kaunas, Lietuva)


Liepos 17 dieną, trečiadienį, 18 val. kviečiame į Židrijos Janušaitės ir Eva Vēvere (Latvija) parodos „Prieglobstis, šventykla, monumentas“ atidarymą galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas)! 

Praėjusiais metais, Žagarėje prasidėjus daržininkystės sezonui, paprašėme žmonių pasidalinti kuo dar galėtų būti šiltnamis be praktiškos jo paskirties – vietos, kurioje galima auginti savo daržoves. Netrukus atsakymai susipynė į kolektyvinę fantaziją, prisiminimą apie vietą, kurioje galima tapti savimi – vietą, kurioje galima įgyvendinti slaptus troškimus muzikuoti, ramiai prisiglausti ar pabėgti. Staiga šiltnamis gali įkūnyti menininkų rezidenciją, tylų arbatos paviljoną, saugią erdvę, kurioje kiekvieną dieną būtų galima pasodinti geresnę savęs versiją. Parodoje kalbama apie laiko trapumą ir performatyvų bendros erdvės, apgyvendintos nepažįstamų žmonių ir draugų, augalų ir metų laikų, aktą.

„Šiltnamis galėtų būti“ yra tęstinis Eva Vēvere vaizdo projektas. Projekto metu Eva kviečia moteris su stipriomis meninėmis, mokslinėmis ar socialinėmis praktikomis kartu apsigyventi ir kurti. Atidarymo metu bus atliekamas gyvas Židrijos Janušaitės performansas, kurio atspirties taškas yra vidinė transformaciją, o šiltnamis gali virsti savotiška proto būsena; šiltnamyje vyksta procesai, jie auga, keičiasi ir išaugina naujas sėklas.

 

Eva Vēvere (Latvija) – vizualiųjų menų menininkė, daugiausia kurianti instaliacijas. Jos kūryba reiškiasi procesu paremtais renginiais, performansais, nejudančiais ir judančiais vaizdais, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama laiko architektūrai, susijusiai tiek su žemiškąja tikrove, tiek su filosofinėmis problemomis. Eva Vēvere dalyvauja grupinėse parodose Latvijos nacionaliniame meno muziejuje, kiekvienais metais organizuojamame Latvijos šiuolaikinio meno centro festivalyje „Survival Kit“, taip pat tarptautiškai bendradarbiauja su šiuolaikinio šokio ir muzikos sričių profesionalais. Jos darbų yra Latvijos nacionalinio meno muziejaus, Latvijos memorialinių muziejų asociacijos ir Noass videomeno archyvo kolekcijose.

Židrija Janušaitė (Lietuva) kuria tapybos, instaliacijos, žemės meno, video ir performanso srityse. Nuo 2007 m. aktyviai dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėje meno scenoje, yra įvairių kultūros renginių, Žagarės „Fringe“ festivalio ir Žagarės meno rezidencijos, organizatorė. Židrijos meno kūriniuose atsispindi ramybė; jos kūryba atsiveria intensyviai, meditacinės tylos, patirčiai. Židrijos menas dažniausiai – meditatyvus, raminantis ir atpalaiduojantis protą. Taip menininkė sudaro aplinkybes ypatingam ir visada individualiam žiūrovo suvokimui.

Eva ir Židrija susipažino 2016 m. kūrybinėje rezidencijoje Tāši dvare (Latvija) ir nuo to laiko kūrybiškai viena kitą įkvepia. „Prieglobstis, šventykla, monumentas“ pirmoji bendra menininkių paroda galerijos erdvėje.


Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga ir Latvijos valstybinis kultūros rėmimo fondas.