Julija Pociūtė, Tiina Sarapu. Dulkės

Parodos laikas: 2023 03 23–2023 04 23
Atidarymas: Kovo 23 d., 18:00
Galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, 44279 Kaunas, Lietuva)


Kovo 23 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame Jus į Julijos Pociūtės ir Tiina Sarapu (EE) parodos DULKĖS atidarymą galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, Kaunas).

Parodos kuratorė Karin Paulus (EE)


Dulkės – užmaršties simbolis – atveriantis paslėptus nereikšmingomis laikomų banalios kasdienybės akimirkų ir vietų aspektus. Stiklo menininkus dulkės lydi kūrybos metu - jos proceso likučiai, kurie tuo pačiu paslepia ir stiklo skaidrumą.

Julija Pociūtė tyrinėja dulkių materialumą – tai ištisas mikrokosmas, labai maža praeities liekana, kurioje užfiksuota išnykusios gamtos ar kultūros istorija. Ji kuria kerinčias kapsules, kuriose saugo istorijas ir materijas. O galbūt tai ateičiai užkonservuoti artefaktai? Savo instaliacijose menininkė jungia skirtingas medžiagas, kad pabrėžtų santykį tarp svarbiausių egzistencinių klausimų: būties ir nebūties; platoniškų tiesos ir iliuzijos tyrimų.

Tiina Sarapu konstruoja uždengtas veidrodžių struktūras, kurios primena istorinius archajiškus medinius šieno kupetų stovus – jie pastaraisiais dešimtmečiais iš tradicinio Estijos kraštovaizdžio sparčiai nyksta. Dabar tai labiau primena saulės baterijas, kurios šiuo metu laukuose pakeitė šieno kupetas. Menininkės instaliacija „Darbo vietos“ su išgraviruotu stiklu primena ekranus, padengtus pėdsakais ir pirštų atspaudais, kuriuos visada paliekame, norime to ar ne.

Parodoje menininkės lyg iš užmaršties prikelia kažką įsimintino. Karas Europoje, jo griuvėsiai ir destrukcija šiai temai suteikia dar jautresnę prasmę.

 

Julija Pociūtė (gimė 1981 m.) yra šiuolaikinio meno kūrėja, savo kūryboje derinanti video meno, skulptūros, dizaino elementų ir fotografijos medijas. Apjungdama skirtingas materijas menininkė kviečia žiūrovą per savo patirtį permąstyti fundamentalius aplinkos principus – tokius kaip tikrovė ir iliuzija. Savo meninėje praktikoje didelį dėmesį autorė skiria žmogaus dualistinei ir laikinai prigimčiai, kvestionuodama atminties įtaką dabarčiai. Menininkę domina istorinė atmintis, kaip realybės fiksavimo sistema, kurioje iliuzija tampa jos priešprieša. Jungiamos viena su kita skirtingos realybės sukuria savitą daugiasluoksniškumą, kuris tampa pagrindiniu J. Pociūtės kūrybos principu.

Julija Pociūtė studijavo Vilniaus dailės akademijoje, kur 2007 m. įgijo magistro laipsnį. Paskutinės solo parodos: „Quick Response“, galerija „AV17“, Vilnius (2021); „Augimo ribos“, galerija „Meno parkas“, Diuseldorfas (2021); Jos kūriniai rodyti grupinėse parodose: „Torunės šiuolaikinio meno centras“, Lenkija; „SIM rezidencija“, Islandija; „OSTRALE bienalė O21“, Drezdenas; „EGC2021“, Bornholmo meno muziejus, Danija; galerija LEVANT, Šanchajus; „Kai meno centras“, Talinas; „Latvijos nacionalinis muziejus“, Ryga; Glasmuseet Ebeltoft, Danija;

www.julijapociute.com

 

Tiina Sarapu (gimė 1971 m.) yra estų šiuolaikinė menininkė, kurios pagrindinė kūrybos medija – stiklas. Jos darbai atlikti rafinuotai, o jų abstrakcija turi dviprasmiškų reikšmių – taip sukuriamos netikėtos sąsajos su atminties vaizdiniais (mediniai šieno kupetų stovai pievoje, muzikos pultai koncertų salėje), šiuolaikinės visuomenės materialine kultūra (saulės baterijos ir pan.) ir šiais laikais įprastais reiškiniais, pavyzdžiui, ekrane išsiunčiama pašto siunta. Meistriškai atlikti kūriniai yra lakoniški, suteikiantys žiūrovui daug erdvės asmeninei interpretacijai.

Tiina Sarapu baigė stiklo meno studijas Estijos dailės akademijoje ir 1996 m. įgijo magistro laipsnį. 1996–2017 m. dėstė toje pačioje katedroje, o 2003–2017 m. dirbo docente. Yra pelniusi pripažinimą tarptautiniuose stiklo meno konkursuose. Sarapu darbai priklauso keletui muziejų ir privačių kolekcijų. Apdovanojimai: Acknowledged Glass Artist 2004–2005, Acknowledged Glass Artist 2018–2019; Kristjan Raud Art Award (2007), Annual Award of the Cultural Endowment of Estonia (2019), 2021–2023 m. gavo menininkės laureatės stipendiją.

tiinasarapu.ee

 

Karin Paulus (gimė 1975 m.) yra estų kuratorė, publicistė ir lektorė. Ji atsidavusi rašymui apie architektūrą ir dizainą, kuruoja parodas, yra dėstytoja. Yra daugelio knygų apie produktų dizainą ir architektūrą autorė. Paulus yra kuravusi tokias parodas kaip „Narvos veidas 2020“ (2020) su Madis Tuuder, Narvos meno galerija; „Idealistai“ (2016), galerija „Tallinn Art Hall“. 2012 m. Paulus buvo pripažinta geriausia dizaino kritike (Estijos dizaino apdovanojimai), o 2007 m. – geriausia 2006 m. kritike (Estijos architektų asociacija). 2019 m. pelnė Kristjan Raud Art Award apdovanojimą, seniausią meno apdovanojimą Estijoje, už atsidavusį Estijos dizaino ir architektūros istorijos tyrinėjimą bei pristatymą. Už straipsnius, kuriuose analizuoja muziejų parodas ir populiarina suskaitmenintas muziejų kolekcijas, buvo nominuota Museum Friend 2019. 2020 m. gavo apdovanojimą Award of the Cultural Weekly Sirp.

 

Partneris: Tartu menininkų namai

Dėkojame: Estijos kultūros fondas, Klaasissepa OÜ, ECCOM OÜ, Estijos dailės akademijos Interjero architektūros katedra, Šiaurės ministrų taryba, Šiaurės ir Baltijos šalių mobilumo programa, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjai: Estijos kultūros fondas, Lietuvos kultūros taryba, Šiaurės ministrų taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.