Kainulainen & Latva (FI). Anhedonija

Parodos laikas: 2022 07 07–2022 07 26
Galerija „Meno parkas“ (Rotušės a. 27, 44279 Kaunas, Lietuva)


Kūrybinis duetas Kainulainen & Latva jau beveik dešimtmetį dirba su psichopatologine tematika, o paroda Kaune ir toliau tęsia šią temą bei yra pirmoji jų dueto paroda.

Anhedonija tai psichiatrinis terminas, vartojamas kalbant apie psichikos sveikatos sutrikimus, tokius kaip depresija ir nerimas. Tai rodo nesugebėjimą džiaugtis dalykais ir jausti pasitenkinimą bei malonumą.

Parodoje tyrinėjama Kainulainen & Latva kūryba anhedonijos atžvilgiu – eksponuojant ne tik gyvų performansų vaizdo įrašus ir nuotraukas, bet ir naudojant dokumentaciją ir taip kuriant nepriklausomą meno kūrinį, atveriantį visiškai naują pasakojimą. Parodoje pristatoma meno kūrinių kolekcija gimusi iš šviesos stokos, tamsoje. Drauge su menininke Vaida Tamoševičiūte duetas atrinko darbus kuriuose tvyro savotiška apokaliptinė nuotaika, tačiau tuo pačiu ir parodoma atkakli gyvybinė jėga atskleidžianti savo universalią energiją.

 

„Kainulainen & Latva vizualinė kalba turi tiek daug konotacijų – kultūrinių ir istorinių simbolių, folkloro, popkultūros elementų, rekvizito, nuorodų į teatrą, mangą, pornografinius personažus, kad meno kritikui ar psichoterapeutui būtų į daug ką įsigilinti.

Įėję į „videokambarį“ pajuntame vidinį fantazijų, baimės, fobijų, traumų, svajonių, troškimų, seksualumo, rūpestingumo, vengimo pasaulį... viskas susimaišo. Dėl mus supančių judančių vaizdų galios, sunku atskirti kas kur priklauso. Vaizdiniai krenta ant mūsų, verčia jausti, kad yra neišvengiama ir neįmanoma nematyti ir nežinoti to ką tik ką patyrėte. Tai lyg transformacijos perėjimas, tam tikras iniciacijos ritualas.“

- Vaida Tamoševičiūtė

 

Suomijos performanso meno duetas Kainulainen & Latva susikūrė 2014-aisiais ir nuo to laiko atliko daugiau nei 60 unikalių kūrinių įvairiose šalyse. Menininkai dalyvavo bendrose parodose ir multidisciplininiuose projektuose su skirtingomis grupėmis, taip pat organizavo performanso meno renginius. Kainulainen & Latva pasirodė Kiasma šiuolaikinio meno muziejaus Kiasma teatre Helsinkyje, bei daugelyje performanso meno festivalių Europoje. Prieš parodą galerijoje „Meno parkas“ duetas jau buvo lankęsis Kaune tris kartus – dalyvavo performanso meno festivalyje „CREATurE Live Art“.

Kainulainen & Latva partneriai tiek mene tiek gyvenime. Maximilian Latva (g. 1966) – performanso menininkas ir muzikantas, be savo meno kuriantis ir sceninę muziką šiuolaikiniam cirkui. Katri Kainulainen (g. 1978) yra antros kartos performanso menininkė, nuo 2000-ųjų pradžios užsiima performanso menu ir dirba renginių organizatore.

Kainulainen & Latva darbai yra labai vizualūs, juose naudojami rankų darbo kostiumai ir įvairūs objektai kartus su garsine aplinka kuri kuriama tiesiogiai performansų metu. Kainulainen & Latva kūryba yra autobiografinė, tematika sukasi apie seksualumą, traumą, vaikystę ir bevaikystę.

 

Parodą remia Suomijos kultūros fondas, The Arts Promotion Centre Finland, Alfred Kordelin fondas, Frame Contemporary Art Finland, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.